Всеукраїнський семінар для вчителів історії, присвячений Міжнародному дню пам'яті жертв Голокосту

26-28 січня в Українському інституті вивчення Голокосту «Ткума» проходив Всеукраїнський семінар для вчителів історії, присвячений Міжнародному дню пам’яті жертв Голокосту. Організаторами семінару стали Інститут «Ткума» та Музей «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні». Участь в освітньому заході взяли вчителі історії середніх загальноосвітніх шкіл, викладачі та методисти з різних областей України. 

На відкритті семінару з вітальними словами виступили керівник наукового відділу Інституту «Ткума» Дільфуза Глущенко, старший науковий співробітник Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України д-р Наталія Зіневич, керівник освітнього відділу Інституту «Ткума» Ірина Піскарьова, старший науковий співробітник Академії наук Молдови проф. Октавіан Цику, директор Інституту «Ткума» та Музею Голокосту д-р Ігор Щупак. Виступаючи на відкритті семінару, д-р Ігор Щупак розповів про те, як у Музеї Голокосту розкривається тема геноцидів інших народів та які нові експозиції незабаром будуть відкрито. Він також проінформував вчителів, що до початку вересня цього року, на який припадають 75-ті роковини трагедії Бабиного Яру, Інститутом «Ткума» буде підготовлений спеціальний комплект освітніх та методичних матеріалів для проведення уроків з цієї теми. 

Програма семінару, який проходив одночасно з Міжнародним молодіжним семінаром, включала у себе екскурсію Музеєм «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні», майстер-класи, тренінги, практичні та лекційні заняття. Зокрема, у перший день роботи для учасників семінару було організовано майстер-клас з техніки біопластики, який провела керівник гуртка образотворчого мистецтва Надєждівського НВК Криворізького району Дніпропетровської обл. Світлана Адашкевич. Наукові співробітники Інституту «Ткума» д-р Єгор Врадій та Ірина Піскарьова провели практичне заняття на тему «Історія родини – історія країни».  Під час цього заняття за допомогою фотографій та копій документів з сімейних архівів учасників семінару було створено «Стіну пам’яті». До створення цієї символічної стіни долучилися й учасники Міжнародного молодіжного семінару – студенти з Молдови, Польщі та України.

Наступного дня доцент кафедри педагогіки, психології і колекційної освіти Кіровоградського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти д-р Анжела Гельбак провела лекційне заняття, присвячене поведінковим стратегіям в’язнів в умовах концтабору. Актуальною була лекція-бесіда «Що робити з нашою історією, яка перешкоджає нашому майбутньому» д-ра Ігоря Щупака, який поділився власною інтерпретацією контроверсійних  сторінок історії і сьогодення. Заступник директора з питань науково-методичної роботи ДАВО Фаїна Винокурова провела практичне заняття «Робота з історичними джерелами щодо висвітлення історії Другої світової війни та Голокосту». Вона розповіла про етапи роботи з джерелами і важливість їхнього використання у дослідницьких роботах. Зацікавлення вчителів викликав й майстер-клас з дослідження усної історії, організований доцентом кафедри історії України ДНУ ім. О. Гончара д-ром Олегом Репаном. Його розповідь була присвячена особливостям збирання спогадів у бійців АТО. Також він розповів про методику роботи з усними свідченнями на уроках історії.

Окрім практичних та лекційних занять, для вчителів – учасників семінару було організовано психологічні тренінги. Директор Східно-Європейського інституту розвитку д-р Мрідула Гош провела тренінг, присвячений правам людини, єдності та примирення. Педагоги обговорювали питання, пов’язані з глобальними та локальними вимірами прав людини, дискутували про стереотипи і упередження, які часто роблять наші висновки хибними і неправильними.

Підсумком роботи семінару став «круглий стіл», під час якого вчителі та методисти обмінялися власним досвідом методики проведення позакласних заходів з історії Голокосту.

«Програма триденного семінару, сповнена атмосферою толерантності, була цікавою до такої міри, що я втратила відчуття часу, – поділилася своїми враженнями учасниця семінару, вчитель історії Присліпської ЗОШ І-ІІ ст. Міжгірського району Закарпатської області Марина КуринХочу висловити подяку і вдячність організаторам семінару за величезний масштаб роботи, турботу до кожного, можливість співпрацювати один із  одним, а також за надану мотивацію для реалізації нових ідей. Я впевнена, що кожен з учасників семінару буде нести ідею толерантності до свого дому, буде ділитися одержаними знаннями з колегами та учнями».