У Львові пройшов Всеукраїнський науково-практичний семінар

17-19 липня у Львові проходив Всеукраїнський науково-практичний семінар «Проблеми викладання історії Другої світової війни та Голокосту за умов сучасної війни проти України». Організаторами заходу стали Міністерство освіти і науки України, Український інститут вивчення Голокосту «Ткума», Музей «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні», Український інститут національної пам’яті. Проведення семінару стало можливим завдяки сприянню та фінансовій підтримці Конференції з матеріальних вимог євреїв до Німеччини «ClaimsConference», Американського єврейського розподільчого комітету «Joint», Голландського Єврейського Гуманітарного Фонду.

У семінарі взяли участь вчителі історії, викладачі, методисти з різних областей України. Робота освітнього заходу розпочалася з вітальних слів головного спеціаліста департаменту освіти Міністерства освіти і науки України Раїси Євтушенко та директора Інституту «Ткума» та Музею Голокосту д-ра Ігоря Щупака.

Програма семінару включала не тільки дискусії та обмін думками. У рамках заходу відбулися доповіді українських та закордонних науковців, що стосувались актуальних проблем викладання історії у школах.

Д-р Ігор Щупак презентував новий авторський підручник з історії середніх віків для учнів 7-их класів та мультимедійний підручник «Всесвітня історія. Друга світова війна і Голокост» (11 клас). Відповідно до шкільних програм, викладання історії в 11-му класі загальноосвітніх навчальних закладів починається саме з теми «Друга світова війна». Д-р Щупак підкреслив, що викладання цієї теми є методологічно та методично складним. «Політичні спекуляції навколо історії Другої світової війни та пам’яті про неї використовуються для впровадження у свідомість українських громадян пострадянської та антиукраїнської ідеології, міфів та стереотипів, що спрямовані на розкол в українському суспільстві. Особливо актуальною ця проблема є сьогодні, коли Україна зазнала військової агресії з боку сусідньої держави». Саме тому вкрай важливим є зважений підхід до викладання історії Другої світової війни.

У продовження цієї теми доцент кафедри новітньої історії Львівського національного університету ім. Івана Франка д-р Олег Павлишин, доповідь якого була присвячена висвітленню дискусійних проблем викладання історії Другої світової війни.

Завершив перший день роботи семінару професор Балл університету (США), уродженець Дніпропетровська Сергій Жук. У своїй доповіді він розкрив питання про вивчення українського радянського суспільства другого міжвоєнного періоду (1945 – 2014 рр.) західними істориками.

Другий день роботи семінару розпочався з лекції-екскурсії в Національному музеї у Львові ім. Андрея Шептицького, яку провів доктор історичних наук, професор Варшавського університету Володимир Александрович. Цього ж дня відбулося засідання «круглого столу», присвяченого сучасним вимогам до навчально-методичного забезпечення викладання історії.

Після цього керівник психолого-педагогічної служби Інституту «Ткума» Людмила Козіна розповіла учасникам семінару про психологічні проблеми сприйняття сучасної війни. Цього дня відбулася й презентація нової літератури з історії Другої світової війни та Голокосту, виданої Інститутом «Ткума». Нові видання представила керівник освітніх програм Інституту «Ткума», учитель-методист Ірина Піскарьова.

Підсумував роботу семінару «круглий стіл», під час якого вчителі та методисті обмінялися досвідом вирішення актуальних проблем викладання історії. Також були розглянуті питання щодо розробки нових програм та підручників з історії.