12–13 грудня у Берліні проходив науковий семінар «Козацький міф у Східній Європі у 19-му, 20-му і 21-му століттях». Головним ініціатором проведення цієї наукової конференції, що відбулася за сприяння Форуму Трансрегіональних Студій та провідного українознавчого центру Німеччини PrismaUkraїna, виступив д-р Денис Шаталов – керівник наукового відділу Музею «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні», дослідник явища «козацького міфу» у суспільній думці України та Східної Європи загалом.
На запрошення організаторів учасниками семінару стали історики України, Європи та світу – проф. Володимир Кравченко (Канадський інститут українських студій, Університет Альберти, Канада), проф. Олександр Осипян (Ляйпцигський інститут історії і культури Східної Європи, Німеччина), д-р Артем Папакін (Київський національний університет імені Т. Шеченка, Україна), д-р Урсула Вулі (Школа славістики та східноєвропейських студій Університетського коледжу Лондона, Велика Британія), д-р Андрій Посунько (Інститут гуманітарних наук у Відні, Австрія), д-р Климентій Федевич (незалежний дослідник історії Центрально-Східної Європи), д-р Томаш Ген-Конарський (Польська академія наук), д-р Ельжбета Олжацька (Ягеллонський університет, Польща), д -р Єгор Врадій (Музей «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні», Україна) та ін.
Що таке «козацький міф» і чи є його різновиди? Чому він є настільки популярним не лише в Україні та Росії, але й поза межами цих країн? Яким чином «козацький міф» функціонував в різні періоди української історії? Яку роль він відіграє у сучасній політичній ситуації, в який спосіб? Це достатньо неповний перелік проблем, що стали предметом обговорення під час наукового семінару. Відео усіх презентацій семінару незабаром стануть доступними для перегляду на офіційному каналі Prisma Ukraїna
Нагадаємо, що у червні цього року завдяки співпраці Українського інституту вивчення Голокосту «Ткума», Prisma Ukraїna і Музею «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні» відбулася міжнародна літня школа «After Violence: The (Im -) Possibility of Understanding and Remembering. Її спікерами були відомі українські та зарубіжні вчені, а однією з ключових подій стала лекція «Chornobyl as a Warning: Nuclear Energy and the Arrogance of Man» («Чорнобиль як попередження: атомна енергія та зарозумілість людини») проф. Сергія Плохія, директора Українського наукового інституту Гарвардського університету, лауреата Національної премії Т. Шевченка (2018). Лекцію проф. Плохія можна переглянути, перейшовши за посиланням.
http://tkuma.dp.ua/ua/nauka/konferency/2799-naukovij-seminar-u-berlini#sigProId9fac3f53b0