В Одесі завершилась Міжнародна конференція "Лімуд"

Протягом 19–22 жовтня в Одесі проходила Міжнародна конференція «Лімуд». Директор Українського інституту вивчення Голокосту «Ткума» і Музею «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні» д-р Ігор Щупак взяв участь у Лімуді у якості презентера та провів кілька лекцій-бесід для його учасників.

Одна з лекцій була проведена на тему «Як нацисти карали українців за рятування, грабування, вбивство та переховування євреїв під час Голокосту». Презентація історика про Другу світову війну і Голокост була заснована на знайдених унікальних архівних документах. Вони висвітлюють роботу нацистських судів, які засуджували українців, поляків та інших жителів окупованої України «за приховування євреїв»; «За пограбування євреїв»; «За вбивство євреїв». Як на одній сторінці архівного опису документів можуть бути сусідами такі матеріали? Чи правда те, що всі виявлені рятівники євреїв знищувалися нацистами? Хто і чому рятував євреїв, і яку роль у порятунку грали гроші? - Ці та інші питання було обговорено під час інтерактивного заняття.

Наступна презентація мала назву «Хто переписує історію? Євреї, і не тільки, в нових українських підручниках» (за сприяння спільного проекту Інституту «Ткума» і Яд Вашем «Вивчення Голокосту в Україні для формування атомосфери толерантності»). Спільно із лектором учасники заняття знайомилися з польськими, російськими та українськими навчальними посібниками і підручниками, дискутували з приводу представлення тих чи інших історичних подій у різних виданнях.

Під час «Лімуду» відбулась й спільна презентація, проведена разом із Хаїмом Бен Яковом, Романом Коганом, Осіком Аксельродом. Говорили про роботу міжнародних єврейських організацій. Серед іншого, дискутували про шанси на виживання єврейських общин України через 50 та більше років.