15 лютого відбулось заняття Недільного університету, на якому обговорювали поняття нації, націоналізму, патріотизму. Протягом тривалого часу у медійному просторі викривлялось розуміння та стирались межі цих понять. Говорячи про медіа маємо на увазі широкий контекст – усі джерела, з яких людина черпає інформацію: освіта і культура, політичний і соціальний дискурс, преса і телебачення. Як результат, націоналізм почав вважатись виключно негативним явищем у політичному житті суспільства, чи навіть ототожнюватись із нацизмом; а патріотизм став матина увазі лояльність до влади чи й культивацію її, а не любов до Батьківщини. Суспільна свідомість конче потребує «лікування», що полягає, перш за все, у роботі із дефініціями та подоланням стереотипів.
Саме із цього почав заняття д-р Ігор Щупак, директор Українського інституту вивчення Голокосту «Ткума» та Музею «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні». Він розмежував поняття «етносу», «нації», «народу», «націоналізму» і «патріотизму». Не обійшлося без сухої теорії. В обговоренні д-р Щупак разом зі співмодератором Денисом Шаталовим, науковим співробітником «Ткуми» та Музею, розкрили основні теорії нації та націоналізму – від Д. Донцова, С. Бандери і В. Леніна доБ. Андерсона, Е. Гелнера і В. Тишкова. І нехай для неісторичної аудиторії більшість перерахованих імен нічого не значить, а проте ж ознайомлення з цими теоріями дає підвалини для єдиного розуміння згаданих вище понять. На занятті лектор разом із присутніми формулював «не книжні», прості визначення слів, які стали досить буденними у вжитку українців, але від того не завжди до кінця їм зрозумілими.
Що важливо: лектор проектував теорію на події історичного минулого та сучасні реалії – від формування Росії до «самовизначення народу Криму» і «голосу Донбасу». Болючі для суспільства проблеми викликали жваве обговорення. Щоправда, це не була дискусія у повному розумінні. Скоріше формат питань і відповідей. Коли скінчиться війна? Як прискоритивстановлення миру? Чи варто відмовитись від Донбасу? Ці та інші питання, що, може, напряму не стосувались теми заняття, але однозначно наболіли учасникам Недільного університету і всім українцям, звучали в аудиторії.
Наступне заняття Недільного університету буде присвячене темі «Жінки, війна та мир».
http://tkuma.dp.ua/ua/prosvescheniye/voskresnyi-universitet/118-pro-natsiji-natsionalizm-i-patriotizm#sigProId3ecf6fe261