15 листопада відбулось чергове засідання Дніпровського історичного клубу. Тема засідання – «Великий терор у СРСР та ліквідація Агро-Джойнта (1937-1938 рр.)».
Дніпровський історичний клуб є одним з проектів Українського інституту вивчення Голокосту «Ткума» та здійснюється на базі Музею «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні» у співпраці з Інститутом Олександра Поля (раніше – Інститут суспільних досліджень). Клуб створений як майданчик для зустрічей професійних істориків і тих, хто цікавиться історією, для неформального спілкування. На кожне засідання клубу запрошуються відомі вітчизняні та зарубіжні дослідники. Зокрема, вже відбулися засідання за участі проф. Я. Грицака, проф. В. Гриневича, д-ра Сергія Жука та багатьох інших.
Цього разу гостем Історичного клубу став Михайло Міцель (Нью-Йорк, США) – провідний співробітник архіву Джойнт, відомий історик, автор монографій з історії Джойнту та Агро-Джойнту, репресій в СРСР, долі євреїв України у радянський період.
Відкрив заняття директор Інституту «Ткума» та Музею Голокосту д-р Ігор Щупак, який відзначив, що питання про діяльність Агро-Джойнта у СРСР під час голоду 1920-х та 1930-х рр., його допомогу єврейським, українським, білоруським селянам залишається практично недослідженим. Тому книга Михайла Міцеля «Остання глава: Агро-Джойнт у роки Великого терору», яку автор представив на засіданні клубу, є вкрай важливою подією для української історичної науки.
Із вітальним словом до присутніх звернувся голова правління Джойнту у Східній Європі Йонатан Лейфер. Він відзначив, що сьогодні Джойнт, як і майже сто років тому, піклується про біженців та допомагає людям, які страждають від військових конфліктів та їхніх наслідків.
На засіданні Історичного клубу було розказано про діяльність української контори Джойнту у Дніпропетровську в 30-х рр. ХХст., зокрема – її ліквідацію органами НКВС. Співробітники Агро-Джойнту становили одну з маловідомих, але чисельних груп репресованих та знищених в роки сталінського терору, звинувачених у «контрреволюційній діяльності». Унікальна інформація була доповнена відеорядом про функціонування організації на теренах Радянської України у роки Великого терору.
http://tkuma.dp.ua/ua/prosvescheniye/istoricheskiy-klub/790-zasidannya-dniprovskogo-istorichnogo-klubu-velikij-teror-u-srsr-ta-likvidatsiya-agro-dzhojntu#sigProId92e4ed6879