27–29 січня 2025 р. в Ужгороді відбувся Всеукраїнський науково-практичний семінар для вчителів історії, присвячений Міжнародному дню пам’яті жертв Голокосту та 80-й річниці звільнення нацистського табору смерті Аушвіц-Біркенау. Організаторами заходу виступили Міністерство освіти і науки України та Український інститут вивчення Голокосту «Ткума».
Відкриття семінару відбулось 27 січня, у Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту, тож символічно, що захід розпочався з Церемонії вшанування 6 мільйонів жертв геноциду. Участь у меморіальному заході взяли представники Закарпатської обласної державної адміністрації, науковці Ужгородського національного університету, педагоги та громадські діячі. На продовження заходу відбулась лекція-бесіда «Голокост та інші геноциди в контексті викладання історії відповідно до реформи НУШ: інтегрований курс і концентри», яку провели заступник директора Інституту «Ткума» д-р Єгор Врадій та директор Інституту д-р Ігор Щупак. Дискусія зосередилася на значенні вивчення історії Голокосту в умовах сучасної російсько-української війни та реформуванні історичної освіти.
Програма семінару не обмежувалася виключно лекціями-бесідами, а містила також практичні заняття, участь у круглих столах та обмін досвідом. Так, доцент кафедри археології, етнології та культурології Ужгородського національного університету д-р Юрій Славік презентував результати нових досліджень з локальної історії Голокосту. Учасники також відвідали екскурсію «Пам’ять про Голокост в Ужгороді: місця пам’яті», де ознайомилися з локаціями, пов’язаними з трагічними подіями Другої світової війни. У межах освітнього заходу заступник директора з наукової роботи Державного архіву Вінницької області, член Академічної ради Інституту «Ткума» д-р Фаїна Винокурова представила дослідження про участь євреїв у русі антинацистського опору, а вчитель історії Міжгірського ліцею № 1 Закарпатської області Марина Мазур поділилася практичним досвідом викладання історії Голокосту.
Важливо, що учасники семінару мали змогу приєднатися до ХХІV наради Українсько-Польської комісії експертів з питань удосконалення змісту шкільних підручників з історії та географії, під час засідання якої долучилися до обговорення до змін в навчальних виданнях з історії.
Всеукраїнський семінар в Ужгороді став важливим майданчиком для обговорення методичних підходів до викладання історії Голокосту, популяризації наукових досліджень та збереження пам’яті про трагедію, що є особливо актуальним сьогодні, в умовах війни рф проти України.
http://tkuma.dp.ua/ua/obrazovanie/proekti-dlya-uchiteley/3855-vseukrajinskij-naukovo-praktichnij-seminar-dlya-vchiteliv-istoriji-prisvyachenij-mizhnarodnomu-dnyu-pam-yati-zhertv-golokostu#sigProId1c39eff4c8