31 жовтня – 01 листопада у Торонто (Канада) проходила Міжнародна наукова конференція, присвячена 80-м роковинам смерті глави Української греко-католицької церкви митрополита Андрея Шептицького. До участі у заході, організованому Інститутом східнохристиянських студій імені митрополита Андрея Шептицького Університетського коледжу Святого Михайла при Університеті Торонто за сприяння Temerty Foundation, був запрошений д-р Ігор Щупак.
Під час конференції учасники обговорювали низку питань, присвячених діяльності митрополита Шептицького до та під час Другої світової війни, його життю між політикою та релігією, пам’яті про нього в Україні та світі. Увага також була приділена темі Голокосту та рятуванню євреїв у греко-католицьких монастирях Львова.
«Історію творять люди. Серед них є особливі особи, що обертають колесо історії. Ці люди не є і не можуть бути ідеальними в своїх думках та вчинках. Часом їх ідеали, цінності вступали в протиріччя з їхніми діями, бо завжди існує велика різниця між людськими задумами, планами та вимогами і викликами реального життя, – зазначив д-р Щупак. – Ще більшим є розбіг оцінок діяльності цих осіб з боку представників різних спільнот – національних, релігійних, політичних тощо. Не може бути тотожною історична пам’ять, уявлення про минуле та його героїв поляка й українця, католика і юдея, ліберала і націоналіста. Та якщо у своїй діяльності національний лідер підіймається на рівень сприйняття загальнолюдських цінностей, сягає розуміння необхідності балансу інтересів різних спільнот заради добра кожної з них – він стає уособленням честі та гідності, символом кращих рис цього народу. Таким національним, духовним лідером і справжнім Праведником був, на наш погляд, митрополит Андрей Шептицький».
Доповіді учасників будуть надруковані у збірці матеріалів конференції.
http://tkuma.dp.ua/ua/nauka/konferency/3825-mizhnarodna-naukova-konferentsiya-do-80-kh-rokovin-smerti-andreya-sheptitskogo#sigProId510bab1970