07 грудня відбулася Міжнародна конференція-вебінар «Пам’ятаючи минуле: написання наукових робіт та викладання історії Голокосту в наші дні», організаторами якої виступили Ініціатива «Бібліотеки П. А. Левіна», університет Індіани, Музей «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні» спільно з Українським інститутом вивчення Голокосту «Ткума» у рамках спільного проєкту з «Яд Вашем» «Вивчення Голокосту в Україні для формування атмосфери толерантності». Захід було присвячено пам’яті видатного науковця, гарного друга та партнера Інституту «Ткума» і Музею професора Пола Левіна.
Професор П. Левін разом зі Стефаном Брухфельдом був автором посібника «Перекажіть про це дітям вашим…: книга про Голокост в Європі 1933–1945». У 2018 р. була видана українська версія книги, до якої увійшли спеціальні розділи, написані д-ром Ігорем Щупаком, присвячені історії єврейського народу та трагедії Голокосту на українських теренах.
У майже 2-годинному вебінарі взяли участь фахівці з теми Голокосту та студій пам’яті, які пропонували власне бачення окремих аспектів історії, пам’яті про трагедію єврейського народу. З вітальним словом виступила очільниця Ініціативи «Бібліотеки П. А. Левіна», дослідниця при Вільному університеті Берліна (Німеччина) Олена Медвєдєва. Професор студій з англійської мови та юдаїки, директор Інституту вивчення сучасного антисемітизму, Університет Індіани (США) Елвін Розенфельд у своїй доповіді розглянув постаті відомих письменників та свідків Голокосту Х. Каплана, Е. Візеля, П. Леві та І. Кертеша через призму нацистського геноциду. Заслужений професор європейської історії Дж. П. Біркелунда при Університеті Брауна (США) Омер Бартов зупинився на певних проблемах сприйняття Голокосту через долю окремих груп осіб: жертви – кати – байстендерс.
Окрема частина вебінару була присвячена безпосередньо проф. П. Левіну. Керівниця наукового відділу Інституту «Ткума» Ірина Радченко присвятила свій виступ роботінад виданням українській версії книги «Перекажіть про це дітям вашим…», зупинившись окремо на питаннях викладання теми Голокосту у середніх навчальних закладах України та значенню цього видання для навчального процесу. Певним доповненням був виступ докторанта факультету історії наук та понять Університету Упсали (Швеція), співавтора книги «Перекажіть про це дітям вашим…» С. Брухфельда, який розповідав про особливості роботи саме над першим виданням 1998 р.
Наприкінці лектори окреслили подальші перспективи вивчення теми Голокосту, зокрема її викладання в навчальних закладах.
Запис вебінару можна переглянути нижче.
http://tkuma.dp.ua/ua/nauka/konferency/3046-m-zhnarodna-konferents-ya-veb-nar-pam-yatayuchi-minule-napisannya-naukovikh-rob-t-ta-vikladannya-stor-ji-golokostu-v-nash-dn#sigProId95ae9cf2ef