11 березня до Дніпропетровська завітав Степан Хмара – Герой України, дисидент, український націоналіст. Відвідавши наше місто, він зазначив, що два роки тому тут відбулося справжнє «Диво на Дніпрі», коли саме дніпропетровці зупинили російську агресію.
У супроводі Наталі Хазан та інших українських патріотів Степан Хмара відвідав Музей «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні» та Український інститут вивчення Голокосту «Ткума», зустрівся з головним рабином Дніпропетровська та області Шмуелем Камінецьким. Екскурсію Музеєм Голокосту для гостей провів директор Інституту «Ткума» та Музею д-р Ігор Щупак.
Під час тривалої екскурсії Музеєм д-р Щупак, зокрема, розповідав Степану Ільковичу про ставлення українських націоналістів до «єврейського питання» під час Другої світової війни та Голокосту, підкреслюючи чотири головні тези, відображені в експозиції:
1) від 1941 р. українські націоналісти брали участь в антиєврейських погромах, вбивствах євреїв (від подій у Львові, в тюрмі на Лонцького та ін);
2) українські націоналісти були й «сторонніми спостерігачами» Голокосту – "bystanders";
3) були українські націоналісти – рятівники євреїв, Праведники народів світу; часом націоналісти рятували великі групи євреїв;
4) були євреї - активні учасники ОУН та УПА.
Ставлення українських націоналістів до євреїв змінювалось протягом війни, що треба розглядати в історичному контексті, нічого не виправдовуючи та огульно не звинувачуючи.
Пан С. Хмара погодився з таким підходом і підкреслив, що проти правди – приємна вона чи ні – не можна виступати. Особливо вразила пана Степана і його супутників історія про українських Праведників народів світу, зокрема – історія спасіння Арона Вайса та його родини.
http://tkuma.dp.ua/ua/2015-02-17-11-50-31/novosti/936-muzej-golokostu-vidvidav-stepan-khmara#sigProId865f8ce7f7