УКРАЇНСЬКИЙ ІНСТИТУТ ВИВЧЕННЯ ГОЛОКОСТУ «ТКУМА»

УКРАЇНСЬКИЙ ІНСТИТУТ ВИВЧЕННЯ ГОЛОКОСТУ «ТКУМА»

ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ОСВІТНІЙ СЕМІНАР ІНСТИТУТУ «ТКУМА» ДЛЯ ВЧИТЕЛІВ

УКРАЇНСЬКИЙ ІНСТИТУТ ВИВЧЕННЯ ГОЛОКОСТУ «ТКУМА»

УКРАЇНСЬКИЙ ІНСТИТУТ ВИВЧЕННЯ ГОЛОКОСТУ «ТКУМА»

ЩОРІЧНА НАУКОВА КОНФЕРЕНЦІЯ НІМЕЦЬКО-УКРАЇНСЬКОЇ ІСТОРИЧНОЇ КОМІСІЇ

УКРАЇНСЬКИЙ ІНСТИТУТ ВИВЧЕННЯ ГОЛОКОСТУ «ТКУМА»

УКРАЇНСЬКИЙ ІНСТИТУТ ВИВЧЕННЯ ГОЛОКОСТУ «ТКУМА»

«МАРАФОНИ ПАМ'ЯТІ» З ІСТОРІЇ ГОЛОКОСТУ ДЛЯ МОЛОДІ

УКРАЇНСЬКИЙ ІНСТИТУТ ВИВЧЕННЯ ГОЛОКОСТУ «ТКУМА»

УКРАЇНСЬКИЙ ІНСТИТУТ ВИВЧЕННЯ ГОЛОКОСТУ «ТКУМА»

МІЖНАРОДНИЙ КОНКУРС ТВОРЧИХ РОБІТ ШКОЛЯРІВ, СТУДЕНТІВ, АСПІРАНТІВ ТА ВЧИТЕЛІВ «УРОКИ ВІЙНИ ТА ГОЛОКОСТУ – УРОКИ ТОЛЕРАНТНОСТІ»

УКРАЇНСЬКИЙ ІНСТИТУТ ВИВЧЕННЯ ГОЛОКОСТУ «ТКУМА»

УКРАЇНСЬКИЙ ІНСТИТУТ ВИВЧЕННЯ ГОЛОКОСТУ «ТКУМА»

МІЖНАРОДНИЙ МІЖРЕЛІГІЙНИЙ МОЛОДІЖНИЙ СЕМІНАР «КОВЧЕГ»

УКРАЇНСЬКИЙ ІНСТИТУТ ВИВЧЕННЯ ГОЛОКОСТУ «ТКУМА»

УКРАЇНСЬКИЙ ІНСТИТУТ ВИВЧЕННЯ ГОЛОКОСТУ «ТКУМА»

ОСВІТНІЙ СЕМІНАР ДЛЯ УКРАЇНСЬКИХ ВЧИТЕЛІВ У ЯД ВАШЕМ (ЄРУСАЛИМ, ІЗРАЇЛЬ)

УКРАЇНСЬКИЙ ІНСТИТУТ ВИВЧЕННЯ ГОЛОКОСТУ «ТКУМА»

УКРАЇНСЬКИЙ ІНСТИТУТ ВИВЧЕННЯ ГОЛОКОСТУ «ТКУМА»

ПРЕЗЕНТАЦІЯ ВИДАНЬ ІНСТИТУТУ «ТКУМА» СПІЛЬНО З МІНІСТЕРСТВОМ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

XXIV засідання Українсько-Польської комісії щодо вдосконалення змісту шкільних підручників з історії та географії

 27-30 січня 2025 р. у м. Ужгород відбулося XXIV засідання Українсько-Польської комісії щодо вдосконалення змісту шкільних підручників з історії та географії. Цього року відкриття міждержавної комісії, що функціонує від 1995 р., було присвячено Міжнародному дню пам’яті жертв Голокосту.

27 січня у приміщенні Закарпатської обласної державної адміністрації відбулась Церемонія пам’яті, присвячена цій даті. До істориків-освітян та науковців звернулися Мар’яна Марусинець, директор департаменту освіти і науки, молоді та спорту Закарпатської обласної державної адміністрації (м. Ужгород); д-р Ігор Щупак, директор Інституту «Ткума», член Міжнародної ради Освенцимської (Польща), член Українсько-Польської Комісії експертів з питань удосконалення змісту шкільних підручників; Раїса Євтушенко, головний спеціаліст відділу змісту освіти, позашкільної та виховної роботи Директорату шкільної освіти МОН України, секретар Українсько-Польської комісії експертів; д-р Єгор Врадій, заступник директора Інституту «Ткума», член Українсько-Польської Комісії експертів; д-р Фаїна Винокурова, заступник директора з питань науково-методичної роботи Державного архіву Вінницької області, Заслужений діяч культури України (м. Вінниця); Ірина Піскарьова, керівник освітнього відділу Інституту «Ткума».

Згадуючи про жертви нацистського геноциду, хотілося б підкреслити символізм часу та місця Церемонії. Адже саме євреї Закарпаття у своїй більшості були вбиті у газових камерах Аушвіц-Біркенау – жахливої «фабрики смерті», що припинила своє існування як місце цілеспрямованого вбивства рівно 80 років тому. З іншого боку, тоді, як і зараз, під час російської навали проти України, ірраціональність Зла полягає у прагненні знищення певної спільноти людей заради диявольських інтересів та імперських амбіцій. Про паралелі між Голокостом та політикою росії проти українців говорили не лише спікери, але й усі учасники заходу.

Наступного дня, 28 січня відбулося пленарне засідання Українсько-Польської комісії експертів, участь в якому з українського боку, окрім згаданих Р. Євтушенко, д-ра І. Щупака, д-ра Є. Врадія брали проф. Станіслав Кульчицький, головний науковий співробітник Інституту історії України НАН України (Співголова Комісії від України); проф. Ігор Гирич, Член-кореспондент УВАН (США), завідувач відділу Інституту української археографії і джерелознавства імені Михайла Грушевського НАН України; проф. Мирослав Заячук, декан географічного факультету Чернівецького національного університету імені Ю. Федьковича. З польського боку до українських освітян звернулися проф. Гжегож Мотика, член Колегії Інституту національної пам’яті Республіки Польща, директор Військово-історичного офісу (Співголова Комісії від Польщі); проф. Анджей Коритко, Університет Вармінсько-Мазурский в Ольштині.
Особливий інтерес у присутніх викликали «паралельні» за тематикою доповіді, присвячені явищу геноциду та їхнім сучасним оцінкам. Від польської сторони виступив проф. Г. Мотика. Від української сторони у доповідях д-ра Єгора Врадія і д-ра Ігоря  Щупака тема геноциду розглядалася, зокрема, крізь призму сучасної російсько-української війни та геноциду з боку рф проти України й Українського народу.
Після завершення пленарних доповідей учасники Всеукраїнського педагогічного семінару МОН України та Інституту "Ткума", який у ці дні проходив в Ужгороді, мали чудову нагоду безпосереднього спілкування з членами Українсько-Польської Комісії в рамках «круглого столу». Спільність та відмінність історичного досвіду протистояння польського та українського народів імперіалізмам, особливості універсальних підходів у викладанні національної та світової історії, розуміння коріння патріотизму – неповний перелік запитань і тез змістовної, почасти емоційної та максимально відвертої розмови між академічними науковцями й українськими вчителями історії. Адже не так часто українські педагоги мають можливість діалогу і з українськими вченими, авторами підручників, і з польськими партнерами, які спираються на спільні з нами цінності, проте мають своє бачення певних історичних та суспільних проблем.
У подібній атмосфері щирості й відвертості відбувалася й дискусія під час робочих засідань комісії, присвячених аналізу польських та українських підручників з історії та географії. Спостерігаючи за роботою у динаміці десяти років можна наочно побачити, як рекомендації та знайомство з особливостями національного підручникотворення впливають на авторів підручників в Україні та у Польщі. Окрім згаданих членів Комісії, хотілося б відзначити надзвичайно глибокі і детальні рецензії польських експертів – проф. Кароля Санойци (Вроцлавський університет), д-ра Пьотра Кролля (Варшавський університет), а також з українського боку – Романа Гладковського, головного спеціаліста відділу змісту освіти, мовної політики та освіти національних меншин Департаменту загальної середньої та дошкільної освіти МОН України.
Вже незабаром автори як в Україні, так і в Польщі отримають можливість ознайомитись з рецензіями, а отже матимуть важливий матеріал для подальшої роботи і вдосконалення найважливіших книг на історичну тематику – шкільних підручників. Приємною була оцінка польськими експертами українських підручників видавництва «Оріон».
Ну а на завершення, хотілося б відзначити, що багато учасників Всеукраїнського семінару та Українсько-Польської Комісії експертів відкрили вперше для себе світ полікультурного Закарпаття та Ужгороду зокрема. Це було б неможливим без інформативних та надзвичайно цікавих практичних занять д-ра Юрія Славіка, доцента Ужгородського національного університету. Варто відзначити, що Ю. Славік є одним із провідних дослідників Голокосту на Закарпатті, а його книга («Шлях до Аушвіцу: Голокост на Закарпатті»), видана у 2017 р. Інститутом «Ткума», дотепер є одним із найповніших досліджень нацистського геноциду в регіоні.