9 листопада – Міжнародний день проти фашизму, расизму і антисемітизму

Сьогодні, 9 листопада – Міжнародний день проти фашизму, расизму і антисемітизму (International Day Against Fascism, Racism and Antisemitism). Він був встановлений за ініціативою Міжнародної мережі проти расизму UNITED, яка об'єднує понад 500 організацій з 49 країн.

У ніч з 9 на 10 листопада 1938 р. у нацистській Німеччині та підконтрольних їй територіях розпочалась хвиля антиєврейських акцій, відомих як «Кришталева ніч» — цілеспрямована та керована нацистською державною владою Третього Рейху масова акція прямого фізичного насильства та терору щодо євреїв.

Приводом до початку єврейських погромів стало вбивство в Парижі 17-річним польським євреєм Гершелем Гріншпаном 7 листопада 1938 року радника німецького посольства Ернста фон Рата. У відповідь на цей акт, за підтримки нацистської влади, в ніч з 9 на 10 листопада в десятках міст Німеччини (включаючи територію Австрії та Судетської області) був організований єврейський погром.

За одну ніч було убито щонайменше 91 єврея, сотні поранено та покалічено. Близько 3,5 тис. місцевих євреїв заарештовано і відправлено до концентраційних таборів Заксенгаузен, Бухенвальд та Дахау. У цю ж ніч були спалені або розгромлені 267 синагог, 7,5 тис. торгових і комерційних підприємств, сотні житлових будинків євреїв. Загальний збиток склав 25 млн. рейхсмарок, із яких близько 5 млн. припало на розбиті вітрини (звідси друга назва у традиційному перекладі «Кришталевої ночі» — «Ніч розбитих вітрин»).

В пам'ять про цю подію саме 9 листопада визначено як Міжнародний день проти фашизму, расизму та антисемітизму.