Літня школа з історії польського єврейства завершилась у Варшаві

Протягом 17–27 серпня у Польщі проходила літня школа з юдаїки «Єврейство Польщі як культурно-історичний феномен». Школа була організована Центром «Сефєр» у співпраці з Інститутом історії Варшавського Університету та Музеєм історії польських євреїв «Полін» за підтримки Genesis Philanthropy Group і UJA Federation of NY. До участі було відібрано 37 молодих дослідників із України, Росії, Білорусії, Латвії, Литви, Польщі та Німеччини. Учасницею школи стала науковий співробітник Музею «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні» Марина Стрільчук.

У рамках школи для учасників були прочитані міні-курси і лекції, присвячені різним аспектам історичної та культурної спадщини польського єврейства. Заняття проводили історики, фахівці з єврейської історії д-р Елеонора Бергман (Єврейський історичний інститут у Варшаві), д-р Семен Гольдін (Єврейський університет в Єрусалимі), д-р Артур Марковський, д-р Анна Михаловська-Мичельска, проф. Шимон Рудницький (Варшавський університет), д-р Вікторія Мочалова (Інститут слов'янознавства РАН), д-р Іоанна Наливайко-Куліков (Польська Академія Наук), д-р Аліна Цала. Особливу увагу було приділено темам співіснування і взаємовпливу євреїв і поляків у різних галузях, єврейсько-польським відносинам протягом різних періодів історії.

Лекції проходили на базі Інституту Історії Варшавського університету, Музею історії польських євреїв «Полін» (Варшава) і в Центрі Єврейської Культури (Краків). Крім занять в аудиторіях, для учасників школи були організовані автобусні та пішохідні екскурсії Варшавою – по колишньому єврейському кварталу і кладовищу на вул. Окопова, християнською частиною міста, а також відвідування варшавських музеїв і дослідницьких центрів.

Під час школи відбулася 4-денна поїздка старовинними королівськими та приватними містами Польші і колишніми єврейськими штетлами за маршрутом: Варшава – Люблін – Замость – Ланьцут – Тарнов – Жешув – Краків – Піньчув – Хмільник – Варшава. У рамках візитів до польських міст і містечок учасники мали можливість побачити синагоги, музеї, єврейські кладовища, та ближче познайомитися з єврейською культурою та історією. Всі екскурсії і поїздки супроводжувалися лекціями, поясненнями і коментарями д-ра Семена Гольдина і д-ра Вікторії Мочалової.