20−29 липня 2016 р. у Меморіальному музеї Голокосту, у центрі перспективних досліджень Голокосту імені Джека, Джозефа і Мортона Мандель (далі – Центр) проходив літній семінар для аспірантів на тему «Голокост у Радянському Союзі». Учасники семінару – аспіранти, магістранти (останнього року навчання) з різних країн: Ізраїлю, Канади, Киргизстану, Литви, Молдови, Німеччини, РФ, США, Угорщини, України – представили тези своїх дисертаційних проектів, присвячених різним аспектами Голокосту на теренах СРСР. Україну представляла науковий співробітник Українського інституту вивчення Голокосту «Ткума» та Музею «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні», аспірантка кафедри всесвітньої історії ДНУ ім. О.Гончара Ірина Радченко.
Програма семінару складалася з двох частин: 1) власне, презентація проекту разом із подальшим обговоренням, дискусією; 2) робота в бібліотеці (з документами та літературою). Презентація проекту передбачала виступ (близько 5−10 хв.), після якого учасники мали змогу задати питання, прокоментувати або заперечити певну тезу (чернетки доповідей заздалегідь були відправлені усім учасникам електронною поштою). Після обговорення кожного виступу передбачалися короткі висновки, рекомендації від тьютора професора історії та юдаїки Університету штату Мічіган Джеффрі Вейдлінгера та керівника ініціативної програми з вивчення історії українського єврейства Центру д-ра філософії Елани Якіл. Рекомендації стосувалися не тільки змісту самої роботи, але й оформлення, бібліографії та ін., що мало спрямувати подальші дії учасників у правильному русі.
На роботу в бібліотеці учасники покладали неабиякі сподівання, що повністю виправдалися. Кожен мав можливість опрацювати архівні джерела зі своєї теми та літературу протягом 5 днів. Проте навіть такої кількості днів не вистачить, щоб продивитися бодай десяту частину архівів, наявних у Музеї! Тисячі сторінок оцифрованих документів (мікрофільми, мікрокліше), численні аудіо-, відео файли зі спогадами свідків Голокосту, величезна кількість наукових видань з історії Катастрофи єврейського населення – все це було доступно для дисертантів впродовж 10-денної програми семінару.
Меморіальний музей Голокосту є провідною науковою установою, що збирає на своїй арені науковців, аспірантів, студентів з усього світу, які займаються вивченням теми Голокосту, завдяки семінарам, конференціям, воркшопам. Це чудова можливість поспілкуватися з фахівцями стосовно можливості подальшого професійного розвитку чи порадитися на предмет власного дослідження. Цей семінар також не став виключенням. Учасники мали нагоду почути рекомендації від Д. Думітру, Д. Вейдлінгера, В. Альцкана, інших співробітників музею, архіву по своїй науковій роботі, а також обговорити можливості подальшої наукової взаємодії з американською інституцією. Цьому сприяли також переговори із Наталкою Лазар, координатором програм із вивчення Голокосту в Україні при Меморіальному музеї Вашингтону щодо можливості подальшої співпраці.
Насичена програма семінару, тим не менш, дозволила насолодитися чудовим містом Вашингтон – столицею США; містом, де історичні архітектурні споруди поєднуються разом із чудовими природними парками та краєвидами. Можна годинами блукати по чистим акуратним вулицям міста, побачити офіційні будівлі Білого дому (резиденції Президента США), Капітолію (Конгресу США); численні монументи й меморіали (Вашингтона, Лінкольна, жертвам Другої світової війни та ін.), а також завітати музеїв Смітсонівського інституту: наприклад, Національного музею американської історії, Національного музею авіації й космонавтики та ін. А ще – Національна галерея мистецтва, де зібрана одна з найкращих колекцій мистецтва у світі, шедеври живопису та скульптури. До речі, вхід майже в усі музеї – безкоштовний, що робить ці місця привабливим місцем відпочинку мільйонів туристів з усього світу.
http://tkuma.dp.ua/ua/2015-02-17-11-50-31/novosti/1095-naukovij-spivrobitnik-institutu-tkuma-ta-muzeyu-pam-yat-evrejskogo-narodu-ta-golokost-v-ukrajini-irina-radchenko-stala-uchasnitseyu-seminaru-u-memorialnomu-muzeji-golokostu-ssha#sigProIde5799896c8