19 квітня відбулося чергове засідання Недільного клубу. На цей раз його тема була визначена як «Військова таємниця і військова правда. До 70-річчя Перемоги над нацистською Німеччиною». Засідання провели директор Інституту «Ткума» та Музею «Пам'ять єврейського народу і Голокост в Україні» д-р Ігор Щупак та науковий співробітник Інституту «Ткума» Валентин Рибалка.
Засідання було присвячене розбору основних міфів про Другу світову війну, створеним радянською пропагандою. Д-р Ігор Щупак у своєму виступі показав неспроможність деяких із них. Зокрема, обговорювалося питання, чому у радянській історіографії поняття Великої Вітчизняної війни 1941–1945 рр. фактично підмінило собою Другу світову війну. У багатьох країнах локальні військові конфлікти, які відбувалися під час ІІ світової війни мають свої назви, проте ніде, крім Радянського Союзу, назва частини війни не підмінила собою назву всієї війни. Причиною, яка змусила радянське керівництво створити власний міф щодо цього, стало те, що СРСР де-факто брав участь у Другій світовій війні ще з 17 вересня 1939 р. на боці Третього Рейху. Саме тому відлік війни з 22 червня 1941 р. – моменту, коли Радянський Союз почав боротися проти гітлерівської Німеччини, було для радянської історіографії принциповим. Численні фотоматеріали, показані у презентації д-ра Ігоря Щупака, продемонстрували тісну співпрацю радянських і нацистських військових до червня 1941 р.
Також було розглянуто питання про уявне і реальне протистояння радянської та фашистської ідеологій, про внесок інших країн у перемогу над нацистською Німеччиною, ленд-ліз та багато іншого.
Заняття доповнив науковий співробітник Інституту «Ткума» Валентин Рибалка, який проаналізував походження терміну «Велика вітчизняна війна» та розповів про співвідношення кількості країн-учасниць Другої світової війни, зокрема держав, на території яких проходили бойові дії, із загальною кількістю мобілізованих і загиблих.
https://tkuma.dp.ua/ua/prosvescheniye/voskresnyi-universitet/69-v-instituti-tkuma-vidbulos-zasidannya-nedilnogo-klubu#sigProId5ac8e514f7