19 квітня у Музеї «Пам'ять єврейського народу і Голокост в Україні» відбулося офіційне відкриття нової експозиції «Трагедії ХХ ст.». Не випадково її відкриття було приурочене саме на 19 квітня – цей день у всьому світі визнаний як День пам’яті жертв геноциду вірмен, сторіччя якого припало на 2015 р.
В експозиції представлено документи, фотографії, особисті речі та інші експонати, пов’язані з вірменським геноцидом 1915 р., депортацією кримських татар та інших народів Криму (вірмен, болгар, греків), Волинською трагедією 1943 р., а також геноцидами в Камбоджі та Руанді. Окремий розділ експозиції присвячений подіям Євромайдану, Революції Гідності, АТО та російській агресії проти України.
Директор Інституту «Ткума» та Музею Голокосту д-р Ігор Щупак, автор концепції експозиції, розповів про деталі її створення, про висококваліфіковану роботу наукових співробітників Музею та Інституту «Ткума». «Ми хотіли показати, що чужого болю не буває» – підкреслив д-р Ігор Щупак.
Грачія Задікян, виконавчий директор Дніпропетровського вірменського культурного центру «Оджах», зазначив: «Факт створення експозиції про геноцид вірмен саме в єврейському музеї – це найважливіша та знакова подія. Обидва наших народи пережили страшні трагедії, і вони розуміють один одного».
На відкритті виставки також виступили: Тер Амазасп, настоятель Дніпропетровської Вірменської апостольської церкви ім. Григорія Лусаворича; Антон Яновський, голова Спілки поляків Дніпропетровської області «ОГНІСКО»; Надія Капустіна, директор Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д. І. Яворницького та інші. Пам'ятну подію відвідали і викладачі Дніпропетровського національного університету імені Олеся Гончара, зокрема, кандидати історичних наук Олег Репан та Світлана Каюк. Усього на відкритті експозиції були присутні близько 100 осіб – представників вірменської, єврейської та української громад нашого міста, історики, діячі науки і культури.
Одночасно з відкриттям постійної експозиції співробітниками Музею було презентовано нову мобільну виставку, яка розповідає про знищення вірменського населення в Османській імперії протягом 1915-1923 рр. Ця виставка буде представлена Інститутом «Ткума» та Музеєм Голокосту у всіх регіонах України.
https://tkuma.dp.ua/ua/prosvescheniye/71-vidkrittya-novoji-ekspozitsiji-u-muzeji-golokostu#sigProIda5fa22ac3f