Міжнародний міжрелігійний молодіжний семінар для українських, польських та єврейських студентів «Ковчег-2013» пройшов з 30 червня по 7 липня 2013 р. у с. Більшівці (Івано-Франківська обл.). Організатори семінару: Генеральне консульство Республіки Польща у Львові, Федерація польських організацій в Україні, Український інститут вивчення Голокосту «Ткума» («Відродження»), Український католицький університет у Львові, Львівський Міський Палац культури ім. Хоткевича. Проект здійснений за підтримки Фонду «Pomoc Polakom na Wschodzie», Конференції з матеріальних вимогам євреїв у Німеччині «Claims Conference», Американського Єврейського розподільчого комітету «Joint» і Голландського єврейського гуманітарного фонду «Dutch Fund».
Семінар «Ковчег» проводиться з 2006 року. П'ять років поспіль він проходив в Унівській Лаврі, де під час Другої світової війни священики та ченці греко-католицької церкви під керівництвом Митрополита Андрея Шептицького та його брата Архімандрита Климентія Шептицького рятували від полум'я Голокосту єврейських дітей, а також надавали допомогу українським та польським дітям. Драматичні події, які відбувалися на цій землі, є прикладом злагоди та порозуміння наших народів.
Цього року «Ковчег» пройшов у Центрі Миру та Возз'єднання Парафії Римо-Католицької Церкви Відвідання Єлизавети Пресвятою Дівою Марією (с. Більшівці). У рік, коли відзначають 80-річчя Голодомору, 70 років від трагічних подій у Варшавському Гетто і 70-річчя від Трагедії на Волині, програма семінару отримала промовисту назву «Поранений світ – відповідальність перед Богом».
Протягом тижня 30 молодих людей української, єврейської та польської національностей з усієї України вчилися долати міжнаціональні стереотипи і знаходити спільну мову в конструктивних дискусіях з найбільш актуальних і суперечливих питань міжнаціональних і міжрелігійних відносин.
https://tkuma.dp.ua/ru/obrazovanie/kovcheg/618-mizhnarodnij-mizhreligijnij-molodizhnij-seminar-kovcheg-2013-ru-ru#sigProId69d3552d74
Молодь, яка незабаром буде формувати нову українську еліту, разом з відомими вченими, мислителями і громадськими діячами обговорювала складні і неоднозначні у своєму трактуванні теми, що стосуються минулого і сьогодення трьох народів, шукати шляхи подолання історичних конфліктів, що заважають будувати міжнаціональний діалог і сьогодні
Під пильним оком досвідчених педагогів і модераторів учасники обговорювали болючі сторінки історії, щоб зрозуміти важливу істину: чужого болю не буває.
Серед лекторів та модераторів – вчені та громадські діячі з України, Польщі та Ізраїлю: д-р Арон Вайс, координатор програм «Джойнт» в СНД, людина, врятована від полум'я Голокосту (Ізраїль), проф. Ярослав Грицак, директор Інституту історичних досліджень Львівського державного університету ім. І. Франка (Україна), д-р Марцін Любас, директор інституту соціології Ягеллонського Університету (Польща), проф. Мирослав Маринович, проректор Українського Католицького Університету (Україна), д-р Олег Турій, проректор Українського Католицького Університету (Україна), Малгожата Госьньовська Кола, голова Об'єднання «Гута Пеняцька» (Польща), д-р Ігор Щупак, директор Українського інституту вивчення Голокосту «Ткума» та Музею «Пам'ять єврейського народу і Голокост в Україні» (Україна), і багато інших.
В рамках програми для учасників проведена екскурсія в Музей караїмської історії в Галичі, в місто Кути – центр вірменської культури на Покутті, а також в синагогу в Коломиї. Неповторна атмосфера цих місцевостей стала плодом багатовікового взаємного впливу різних культур і мирного співіснування мешканців різних національностей.
Семінар «Ковчег» традиційно складається з декількох блоків:
навчальний – блок лекцій і семінарів, які проводитимуть українські, польські та єврейські вчені, представляючи таким чином різні погляди на важливі і цікаві проблеми історії та культури,
блок інтерактивний – диспути, «круглі столи», ворк-шопи, психологічні тренінги, деякі з них проводяться самими студентами, без участі викладачів, яким «заборонено» втручатися в суперечки),
національно-культурні презентації – у форматі українського, польського і єврейського тематичних днів учасники семінару творчо демонструють особливості національних традицій і культур, історії і т. д. і навчають представників інших національних громад. Ознакою «Ковчега» є щира захопленість його учасників пізнанням історії, культури і традицій народів, з давніх часів живуть разом на території України. Молодь, після семінару повертається в свої будинки, несе з собою ідеї толерантності та взаєморозуміння, прагне продовжити цей діалог в своїх навчальних закладах. Це і є однією з найважливіших місій семінару.