20–22 лютого у Дніпропетровську проходив відкритий щорічний турнір «Dnipro Open», що проводиться громадською організацією «Нове бачення» з 2009 року. Три роки поспіль дебатний турнір для учнівської та студентської молоді підтримує Український інститут вивчення Голокосту «Ткума», тож відкриття заходу за вже усталеною традицією відбувалось у Центрі «Менора», у концертному залі «Сінай». Тут відбулися перші дебатні майстерні та екскурсії по Музею «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні» для викладачів та дебатерів.
У цьогорічному турнірі взяли участь 25 команд із Запоріжжя, Дніпропетровська, Карлівки, Києва, Комсомольська, Кривого Рогу, Розсошенців, Токмаку. Всього близько 160 учасників. Це менше, ніж у минулому році, але стабільно більше, ніж на інших аналогічних турнірах. Секрет успіху чітко означити складно – може, учасників приваблюють неординарні теми для обговорень; може, професійні тренери; а може й просто незвичайна тепла родинна атмосфера, що панує на «Dnipro Open». Що точно зрозуміло – обдаровані учні та студенти потребують платформи для спілкування, обміну думками та ідеями, і цей проект може її надати.
Для обговорення учасникам були запропоновані «недитячі» теми, що стосувались актуальних, навіть дещо болючих проблем суспільства: роль соціальних мереж у розпалюванніворожнечі (міжетнічної, міжконфесійної, міждержавної), реформування та люстрація, вплив місцевих громад на розвиток держави. Дискусія традиційно велась у двох форматах – форматі ціннісних дебатів Карла Поппера та Всесвітньому форматі шкільних дебатів. Окремо слід зауважити, що великою популярністю на турнірі користується англомовний формат – все більшеучасників долучаються до обговорень міжнародною мовою, щорічно зростає рівень володіння мовою, а отже і рівень дебатів.
До особливостей «Dnipro Open» можна також віднести незвичайну побудову суддівської системи. Цього року до складу журі входили самі тренери представлених команд, тренери від ГО «Нове Бачення», а також запрошена команда суддів із Запорізького національного університету та УДЦ «Молода гвардія» (м. Одеса). Усі вони зустрічались протягом рокуна майстер-класах та семінарах, де удосконалювали свої тренерські вміння та узгоджували критерії оцінки дебатерів. У рамках такого «підвищення тренерської кваліфікації» судді брали участь у семінарах «Ткуми». І на початку самого турніру, 20 лютого, д-р Ігор Щупак, директор «Ткуми» і Музею «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні», провів для тренерів майстер-клас з можливостей дебатів під час викладання на уроках історії суперечливих, контроверсійних тем.
А після цього суддів чекала напружена робота з визначення переможців.
В англомовному форматі (Всесвітній формат шкільних дебатів) перемогла команда Криворізької спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів № 4 з поглибленим вивченням іноземних мов (тренер – Алла Лисенко). В україномовному форматі (Всесвітній формат шкільних дебатів) перемогла команда «Треш» з м. Бердянськ (тренер – Христина Сербінова). У форматі Карла Поппера здобула перемогу команда «Сrazy team» з НВК № 139 м. Дніпропетровська (тренер – Наталія Перетятько).
Кращим спікером судді визнали Дар’ю Юдіну з Бердянська.
На офіційному сайті дебатного турніру написано: «Dnipro Open – це не лише навчання дебатам, а й захоплююче спілкування, яке запрошує до відкритої дискусії команди з різних міст України та інших країн світу. Дебатери вже створили власні традиції та з великим задоволенням збираються на цей турнір». Віриться, що саме на таких заходах твориться нове інтелектуальне середовище України, здатне на рішучі зміни та розумні реформи.
https://tkuma.dp.ua/ru/obrazovanie/proekty-dlya-uchenikov-i-studentov/614-debatnij-turnir-dnipro-open-2015-ru-ru?layout=default&print=1&tmpl=component#sigProId4b5f6f3f47