27-30 січня в Ужгороді відбулося XXIV засідання Українсько-Польської комісії щодо вдосконалення змісту шкільних підручників з історії та географії. Цього року відкриття міждержавної комісії, що функціонує від 1995 р., було присвячено Міжнародному дню пам’яті жертв Голокосту.
27 січня у приміщенні Закарпатської обласної державної адміністрації відбулась Церемонія пам’яті, присвячена цій даті. До істориків-освітян та науковців звернулися Мар’яна Марусинець, директор департаменту освіти і науки, молоді та спорту Закарпатської обласної державної адміністрації (м. Ужгород); д-р Ігор Щупак, директор Інституту «Ткума», член Міжнародної ради Освенцимської (Польща), член Українсько-Польської Комісії експертів з питань удосконалення змісту шкільних підручників; Раїса Євтушенко, головний спеціаліст відділу змісту освіти, позашкільної та виховної роботи Директорату шкільної освіти МОН України, секретар Українсько-Польської комісії експертів; д-р Єгор Врадій, заступник директора Інституту «Ткума», член Українсько-Польської Комісії експертів; д-р Фаїна Винокурова, заступник директора з питань науково-методичної роботи Державного архіву Вінницької області, Заслужений діяч культури України (м. Вінниця); Ірина Піскарьова, керівник освітнього відділу Інституту «Ткума».
21-22 січня в Києві відбувся XVI Всеукраїнський методичний семінар для освітян «Нова українська школа: навчання / знання про Голодомор та інші геноциди», організований Українським науково-дослідним та освітнім центром вивчення Голодомору (HREC in Ukraine). Це перший із серії семінарів у 2025 р. під загальною темою «Як розповідати історію українським дітям», у рамках яких провідні науковці, методисти, автори програм і підручників обговорюватимуть процес творення змісту майбутніх навчальних матеріалів з історії України та світу: що є найвагомішим з того, що має бути представлене у підручниках, хто є герої, а хто злочинці, як говорити про трагічні явища воєн і геноцидів, не травмуючи дитину, а допомагаючи їй стати сильнішою, як вписати українську історію в європейську і світову, але при цьому не втратити, а увиразнити своє. До участі у заході був запрошений д-р Ігор Щупак.
03 грудня в приміщенні Міністерства освіти і науки України у Києві відбулась нарада, участь в якій взяв д-р Ігор Щупак, співавтор згаданої Концепції. Відкрили зібрання д-р Ігор Хворостяний, очільник директорату шкільної освіти МОН України, та керівники Робочої групи з розробки «Концептуальних засад реформування шкільної історичної освіти»: Раїса Євтушенко, головна спеціалістка МОН України, і д-р Людмила Гриневич, докторка історичних наук, директорка Українського науково-дослідного та освітнього центру вивчення Голодомору.
Детальніше: Нарада в МОН України щодо «Концептуальних засад реформування шкільної історичної освіти»
Протягом 1-3 листопада в Ужгороді проходила єврейська освітня конференція Лімуд Україна, яка зібрала понад 150 учасників з України та інших країн світу. Прикметно, що найбільша кількість учасників з-за меж України була з Ізраїлю – країни, яка подібно до нашої Батьківщини веде боротьбу за власне виживання у протистоянні із силами диктатур та несвободи.
Зважаючи на трагічність нашого сьогодення, події минулого, як своєрідне поле для пошуку відповідей на виклики сучасності, не втрачає своєї сумної актуальності. Значна частина заходів Лімуд Україна цьогоріч були присвячені історії Голокосту, а також різноманітним історичним аспектам таких небезпечних явищ, як ксенофобія у всіх її проявах та антисемітизм.
Інститут «Ткума» є традиційним партнером Лімуду. Цього року він був представлений заступником директора Інституту з наукової роботи д-ром Єгором Врадієм, а також нашою багаторічною партнеркою, відомою дослідницею Голокосту в Україні, заступницею з науково-методичної роботи директора Державного архіву Вінницької області д-ром Фаїною Винокуровою.
Детальніше: Інститут «Ткума» на конференції неформальної єврейської освіти Лімуд Україна–2024
18 жовтня у Києві відбувся 6-й «круглий стіл» з українсько-корейської співпраці у сфері видання підручників, організований Посольством Республіки Корея спільно з Міністерством освіти і науки України. До участі у заході були запрошені заступник директора Інституту «Ткума» д-р Єгор Врадій та директор Інституту «Ткума» д-р Ігор Щупак.
З вітальними словами до учасників заходу звернувся генеральний директор Директорату шкільної освіти МОН України Ігор Хворостяний, який говорив про освітню реформу НУШ в Україні. Зі спеціальною лекцією виступив Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Корея Кім Хьонг Те, який, зокрема, виклав принципові положення гуманітарної політики Республіки Корея.
Детальніше: "Круглий стіл" з українсько-корейської співпраці у сфері видання підручників