Міжнародний семінар для вчителів історії «Голокост від куль на окупованих територіях Радянського Союзу»

30-31 серпня 2018 р. у Дніпрі відбувся перший етап Міжнародного семінару для вчителів історії «Голокост від куль на окупованих територіях Радянського Союзу», організованого Українським інститутом вивчення Голокосту «Ткума» та французьким дослідницьким та освітнім центром Яхад ін Унум.

Останній протягом вже понад десятиліття працює над дослідженням трагедії євреїв на теренах Східної Європи та передусім Радянського Союзу. Розшукуючи очевидців масових розстрілів співробітники Яхад-ін Унум намагаються відновити реальну картину геноциду східноєвропейських євреїв, що для багатьох людей у світі продовжує бути малознаним аспектом історії.

Суспільна місія Яхад-ін Унум, містить у собі три основні складові:

1. Досліджувати. Яхад-ін Унум розшукує та досліджує місця масових убивств і збирає інформацію, пов’язану із тотальним знищенням нацистами євреїв окупованих територій. На сьогоднішній день співробітниками організації зібрано відомості про 2,133 місця розстрілів, у базі Яхад-ін Унум наявні 5298 свідчення про масове знищення євреїв. Усе це стало результатом 124 польових досліджень, які відбувалися у 8 країнах Європи (Україні, Білорусі, Польщі, Румунії, Молдові, Литві, Македонії та Росії).

2. Навчати. Яхад-ін Унум проводить міжнародні воркшопи та семінари, метою яких є поширення знань про Голокост та інші геноциди. З-посеред інших партнерами центру у освітніх програмах є Університети Сорбонна (Франція), Джоржтаун (США), Музей Голокосту у Вашингтоні та ін.

3. Впроваджувати. «Голокост від куль» – модель насилля, яка продовжує діяти у світі й до сьогодні. Вивчення цієї усе ще малознаної сторінки Голокосту служить вшануванню пам’яті жертв масових розстрілів, а також вивченню й попередженню сучасних явищ, що мають геноцидальний характер.

Український інститут вивчення Голокосту «Ткума» та Яхад-ін Унум вже мають досвід успішного співробітництва, зокрема у науковому напрямі. Результатом співпраці дослідників стало видання двотомного фундаментального дослідження «Голокост в Україні» (Автори: д-р Олександр Круглов, Андрій Уманський, д-р Ігор Щупак).

Цього року завдяки співпраці Інституту «Ткума» і Яхад-ін Унум 20 освітян з усієї України отримали унікальну можливість ознайомитись із методологією та практичними наробками двох наукових інституцій у сфері вивчення та викладання історії Голокосту.

Презентерами з французького боку виступали пані Юлія Гармаш, координатор освітніх проектів Яхад-ін Унум, та Патріс Бенсімон, керівник дослідницького відділу організації.

Український досвід вивчення «Голокосту від куль» презентували д-р Єгор Врадій, керівник наукового відділу Інституту «Ткума» та д-р Денис Шаталов, заступник керівника наукового відділу.

Протягом семінару предметом детального розгляду стали етапи масового убивства євреїв України нацистами, проведено кілька практичних занять з виїздом на місця розстрілів у Дніпрі; відвіданням експозиції Музею «Пам'ять єврейського народу та Голокост в Україні».

Під час дискусій було обговорено мотивації поведінки місцевого неєврейського населення в умовах тотального винищення євреїв. Чим керувалися рятівники євреїв? Які фактори сприяли порятунку людей у часі нацистського геноциду? Чому цей аспект історії Голокосту тривалий час залишався поза увагою суспільства та дослідників? Відповідям на ці та інші питання була присвячена презентація д-ра Дениса Шаталова.

Значний інтерес в учасників семінару викликала презентація, присвячена дослідженню малознаних геноцидів ХХ ст. – ромів під час Другої світової війни, майя – під час громадянської війни у Гватемалі та сучасної трагедії єзидів – релігійної групи, що проживає на території Близького Сходу та Кавказу та є об’єктом дискримінації, переслідування та насилля з боку релігійних фундаменталістів терористичної ІДІЛ.

Важливо відмітити, що серпнева зустріч стала лише першим етапом семінару, другий етап якого відбудеться у Франції, де учасники зможуть продовжити діалог щодо вивчення та викладання історії Голокосту.