Освітній семінар для українських вчителів «Аушвіц – історія і символіка»

23–26 липня в місті Освєнцим (Польща) відбувся семінар для українських вчителів «Аушвіц – історія і символіка», організований Українським інститутом вивчення Голокосту «Ткума» та Міжнародним освітнім центром Державного музею «Аушвіц-Біркенау». Це була перша група педагогів з України, які стали учасниками освітнього проекту у музеї «Аушвіц-Біркенау».

Протягом днів роботи семінару учасники розглядали різні аспекти історії Голокосту. Про долі людей в концентраційному таборі на основі документів розповіла куратор групи Анна Станьчик. Лекція Ігоря Бартосік стосувалася долі в'язнів зондеркоманди в концтаборі Аушвіц. Жахливі умови утримання, робота в крематоріях зводила з розуму, тому що часто через руки зондеркоманди проходили рідні, знайомі, друзі. Вчителі мали змогу побувати в архіві табору Аушвіц, де директор наукового центру Войцех Плоскі розповів, як під час відступу нацисти майже повністю знищили архів. Емоційною та пізнавальною була екскурсія пана Яна Каплана до відділу фондів мистецтва в таборі Аушвіц. Картини, плакати, дитячі книги, прикраси, зроблені з підручного матеріалу – це все стало частиною унікальної експозиції.

Насиченою була й екскурсійна програма освітнього семінару. Чи не найсильніше враження українські вчителі отримали під час відвідування концтаборів Аушвіц-1 і Аушвіц-2 Біркенау, екскурсії якими два дні поспіль проводила Марія Вуйцик. На зворотному шляху була зупинка в Кракові з відвідуванням Казімєжа – старовинного єврейського кварталу у минулому. Колись це було окреме місто, яке, за словами екскурсовода Дар'ї Приходько, створив для своєї коханої польський король Казимир ІІІ Великий ще XIV столітті. Своєю трагічною невідворотністю вразили зали музею «Фабрика Шиндлера», де навіть підлога в деталях відображає дух часу.

Своїми враженнями від участі поділилася вчитель історії Анна Лєбєдєва (Кам’янське): «Досі перебуваю під величезним враженням від семінару "Аушвіц – історія та символіка" Найбільше враження я отримала від спеціалізованої екскурсії територією концтабору Аушвіц-1 та Аушвіц 2-Біркенау, яку нам два дні поспіль проводила пані Марія Вуйцик. Такої величезної трагедії людство ще не знало у своїй історії. Поряд з нами проходили багато груп з інших країн світу (у 2017р. музейний комплекс відвідало більше 2 млн. осіб), було дуже мало байдужих облич, на очах людей різних вікових та етнічних груп я бачила сльози. Такі екскурсії допоможуть людству зрозуміти масштаби та жахливі наслідки Голокосту, бо якщо не вивчати уроки історії, вона може повторитися знову. Велика подяка за набутий досвід та нові знання директору Інституту вивчення Голокосту "Ткума" Ігорю Щупаку, Ірині Піскарьовій, Єгору Врадію, Валентину Рибалка та всім співробітникам, задіяним в організації та проведенні такого корисного і важливого заходу».