Науковий співробітник Інституту "Ткума" Ірина Радченко пройшла стажування у Меморіалі Шоа (Париж, Франція)

Протягом 30 серпня – 14 вересня науковий співробітник Українського інституту вивчення Голокосту «Ткума» та Музею «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні» Ірина Радченко проходила стажування у Меморіалі Шоа (Париж, Франція) у якості стипендіата програми EHRI (European Holocaust Research Infrastructure).

Протягом двох тижнів перебування у Парижі було опрацьовано велику кількість як власних джерел Меморіалу, так і матеріалів, наданих різними науковими інституціями (Меморіальний музей Голокосту у Вашингтоні, Дослідницький інститут їдишу у Нью-Йорку, Інститут Катастрофи та героїзму Яд Вашем у Єрусалимі та ін.). Значну увагу було приділено ознайомленню з літературою та її подальшої систематизації у рамках дослідницької роботи. Власна бібліотека Меморіалу містить велику кількість наукової літератури, присвяченої Катастрофі європейського єврейства і передусім – єврейської общини Франції. Хоча основний пласт літератури складають праці французьких дослідників, проте представлені роботи й зарубіжних авторів.

«Окрім архіву та бібліотеки уваги, безумовно, заслуговує музей, що займає декілька поверхів будівлі. Постійно діюча експозиція, присвячена переважно Шоа у Франції, із залученням експонатів та сучасного мультимедійного обладнання, детально знайомить відвідувачів з історією єврейської спільноти на теренах Франції у ХХ ст.  – підкреслила Ірина Радченко. – Неабиякий інтерес викликає і тимчасова експозиція «Голокост у коміксах», що за допомогою ілюстративного матеріалу (зображень, постерів) та невеликого оповідання надає загальну інформацію про геноцид євреїв, справляючи потужне емоційне враження на відвідувачів музею».

Дослідницька частина стажування також була поєднана із насиченою екскурсійною: відвідання Ейфелевої вежі, Нотр-Дам де Парі, Лувру та ін. – тих місць, які вже тривалий час є символами французької столиці й Франції загалом; визначних споруд, що уособлюють в собі історію Франції.

В цілому, стажування у Меморіалі надало змогу отримати нові матеріали для подальшої наукової роботи; контакти із співробітниками установи, які будуть використані для встановлення співробітництва між Інститутом «Ткума» та Меморіалом Шоа.

 

*EHRI (European Holocaust Research Infrastructure) – мережа науково-дослідницьких інституцій та установ, що надають можливість вивчення історії Голокосту в Європі. Заснована у 2010 р. за фінансової підтримки Європейського Союзу, EHRI щорічно проводить низку конференцій, методичних семінарів по всій Європі, присвячених проблематиці. Із 2014 р. асоціація надає можливість отримання гранту молодим дослідникам проведення наукових досліджень з проблематики Голокосту.