Вивчення історії національних меншин у ХХ ст.: від Голокосту до сучасної війни

16-17 квітня 2015 р. у Запоріжжі відбулася науково-практична конференція «Запорізькі єврейські читання», присвячена пам’яті проф. С. Орлянського. Організаторами заходу стали Український інститут вивчення Голокосту «Ткума» та Музей «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні» у співробітництві із Запорізьким національним університетом. Цьогорічною темою було вивчення історії національних меншин у ХХ ст.: від Голокосту до сучасної війни.


Робота конференції була побудована по секціях: «Історія та історична пам’ять», «Філософія та філологія». З доповідями виступили співробітники Інституту "Ткума" та Музею Голокосту, а також фахівці з вузів, музеїв, архівів, громадських установ різних міст України та молоді вчені (студенти та аспіранти).

На відкритті конференції із вітальним словом виступили завідуючий кафедрою новітньої історії Запорізького національного університету проф. Федір Турченко, професор кафедри політології та права Запорізького національного технічного університету Володимир Орлянський та директор Інституту «Ткума» та Музею Голокосту д-р Ігор Щупак. Свої промови вони присвятили пам’яті ідейного натхненника «Запорізьких єврейських читань» історика Семена Орлянського.
Результати роботи конференції були підсумовані на круглому столі «Історія як фактор сучасного суспільного розвитку», під час якого учасники конференції висловили свої думки щодо шляхів подальшої співпраці та розширення кола учасників наступний «Запорізьких єврейських читань».
В рамках конференції, 17 квітня відбувся круглий стіл «Геноциди та етнічні конфлікти у ХХ столітті» (до 100-ї річниці геноциду вірменського народу на теренах Османської імперії). У роботі заходу взяли участь історики, журналісти, психологи, представники Союзу вірмен Запорізької області, а також студентська молодь. Наприкінці заходу учасники дійшли висновку про необхідність проведення діалогу між представниками обох сторін конфлікту на нейтральній території, а також виступили з ініціативою включення теми вірменського геноциду 1915-1923 рр. до шкільної програми зі всесвітньої історії.