Майбутнє культури в Україні

Провідні спеціалісти галузі культури Дніпропетровщини зустрілися в обласній універсальній науковій бібліотеці іменіПервоучителів слов’янських Кирила і Мефодія, щоб обговорити загальноукраїнський проект «Культура-2025. Платформа для змін».
Цей проект має охопити всю країну і врахувати різні позиції та потреби галузі культури та громади. Розпочався він зі стратегічних сесій у Львові та Вінниці. Наразі проект вже обговорили у Дніпропетровську. На черзі – Запоріжжя, Харків, Одеса, Київ.
Учасниками обговорення у Дніпропетровську стали представники закладів культури Дніпропетровська та області – працівники музеїв, бібліотек, творчих об'єднань, консерваторії, філармонії, театрів тощо. Музей «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні» та Інститут «Ткума» на круглому столі представляла д-р Олександра Леонова.

Учасники обговорення розглядали перешкоди для розвитку культури у таких напрямках, як: законодавство, фінанси, комунікація, інфраструктура та інше. Наряду з головними проблемами – протиріччями у законодавстві, що регламентують діяльність закладів культури, фінансування культури за «залишковим принципом» – учасники обговорення звертали увагу і на загальну проблему низького культурного рівня населення та викривлення системи цінностей українського суспільства, для якого підвищення власного культурного рівня, на жаль, не є пріоритетним. Незважаючи на те складне становище, у якому знаходиться культурна сфера в Україні, учасники обговорення були налаштовані достатньо оптимістично, адже організатори заходу для того і приїхали у Дніпропетровськ – щоб почути думку самих представників культурної сфери і пропозиції для покращення ситуації. Після обговорення комплексу проблем культури, з яким зараз стикнулось українське суспільство і професійне середовище, учасники намагалися запропонувати власне бачення вирішення озвучених проблем. Дуже показово, що такі обговорення мають на меті створення розвитку стратегії розвитку культури в Україні та законодавче її оформлення на наступне десятиріччя – 2015–2025 рр. Можливо, майбутній законопроект, створений на основі професійного обговорення реально існуючих проблем на місцях, а не просто «спущений зверху», виявиться життєздатним та, нарешті, намітить позитивну динаміку розвитку культури в Україні. Проте, запорукою успішного розвитку культури (і не тільки) є не лише сприятливі умови зі сторони держави, а й активна позиція, цікаві ініціативи та новаторські підходи, бажання розвиватися та змінити наше суспільство на кращене тільки власне діячів культурної галузі, але й усіх, хто усвідомлює важливість розвитку культури для українського суспільства.

Олександра Леонова у процесі обговорень особливо наголосила на важливості створення сприятливих умов для розвитку національних культурв Україні, розвитку атмосфери толерантності та подолання негативних проявів ксенофобії, дискримінації, антисемітизму, що є важливим крокомна шляху приєднання України до культурних цінностей Європи та світу.
Плідні дебати, обмін ідеями та вільне спілкування між собою дозволили учасникам дискусії сформулювати пропозиції до основнихнапрямків стратегічного плану розвитку культури.