Відкриття експозиції "Трагедія ромського народу в Україні та Молдові"

29 січня у Музеї «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні» відбулось відкриття експозиції «Трагедія ромського народу в Україні та Молдові». Це – перша в Україні постійно діюча окрема експозиція, присвячена геноциду ромів у роки Другої світової війни.

Доля ромів під час Другої світової війни була схожою на долю євреїв. Нацистська окупаційна влада піддавала ромське населення інтернуванню, примусовій праці та масовому знищенню. На окупованих нацистами територіях Радянського Союзу загинули десятки тисяч ромів, ще тисячі – у центрах знищення в Аушвіц-Біркенау, Хелмно, Белжеці, Собіборі, Треблінці. За різними підрахунками, жертвами геноциду ромів у роки Другої світової війни стали до 500 тис. осіб, або понад 25% довоєнного ромського населення Європи.

На відкритті експозиції виступили керівник наукового відділу Музею «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні», один із творців експозиції д-р Єгор Врадій, Генеральний консул Федеративної Республіки Німеччина в Донецьку / офіс Дніпро Вольфґанґ Мьоссінґер, заступник директора департаменту освіти і науки Дніпропетровської облдержадміністрації Антон Демура, декан історичного факультету КНУ ім. Т. Шевченка, доктор історичних наук Іван Патриляк, старший науковий співробітник Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України д-р Наталія Зіневич, директор Українського інституту вивчення Голокосту «Ткума», Музею «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні» д-р Ігор Щупак. Першу екскурсію провів заступник керівника наукового відділу Музею «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні», один із творців експозиції д-р Денис Шаталов.

Унікальні експонати, архівні документи, родинні фотографії розкажуть про долю ромського населення України та Молдови напередодні та під час війни, особливості «вирішення ромського питання» окупаційною владою на цих територіях.

Загальна концепція виставок передбачає розповідь про трагедію ромського народу в Україні та Молдові у контексті передвоєнної історії. Тож, початком виставки (у її мобільному та музейному варіантах) є розповідь про антиромську політику нацистів напередодні і під час Другої світової війни. Трагедія ромів україни краще може бути осягнутою, якщо відвідувачі виставки дізнаються про їх життя до війни, яке часто не відповідало поширеним антиромським стереотипам. Розповідь безпосередньо про переслідування та вбивства ромів окупантами сфокусована на розділах про угорську, румунську та нацистську антиромську політику на землях України - яка різнилася за формою переслідувань та методами вбивств.

При створенні музейної експозиції було також втілено ідею художньої розповіді про трагедію - не тільки через експонати та тексти, але й через символічне оформлення вітрини.