Пошукова робота в архівах Одеси і Кишинева з теми геноциду ромів

Протягом 13–23 грудня у рамках проекту IHRA «Трагедія ромського народу в Україні і Молдові та пам’ять про неї» наукові співробітники Інституту «Ткума» і Музею «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні» Ірина Радченко і Марина Стрільчук проводили пошукову і дослідницьку роботу в архівних і наукових установах Одеси та Кишинева (Республіка Молдова).

Так, впродовж декількох днів роботи в Державному архіві Одеської області були опрацьовані численні архівні справи, які містять матеріали з теми геноциду ромів під час Другої світової війни. Переважна більшість документів окупаційного часу була написана, здебільшого, румунською мовою, адже Одеса, як і деякі інші регіони України, входила до складу Губернаторства Трансністрія, що знаходилося під румунською владою. Проте мовний бар’єр не став на заваді під час дослідження наказів, інструкцій, таємних листів румунської окупаційної влади щодо становища ромської громади в регіоні: депортації, знущання, жахливі соціальні умови (зокрема, хвороби і голод) були головними ознаками геноциду ромів у роки Другої світової війни.

Під час відрядження в Одесі відбулися робочі зустрічі з директором Музею Голокосту в Одесі д-ром Павлом Козленком та науковим співробітником Музею історії євреїв Одеси Володимиром Чапліним. Обидва зацікавилися новими виданнями Інституту «Ткума», особливо методичними матеріалами з вивчення та викладання історії Голокосту, та висловили сподівання на подальше співробітництво між науковими та освітніми інституціями.

Впродовж перебування у Кишиневі наукові співробітники зустрілися з д-ром Іоном Думініка, головою Департаменту етнічних меншин Академії наук Молдови, який є одним із провідних молдавських фахівців з теми геноциду ромів. І. Думініка надав наукову консультацію стосовно дослідження цієї теми в Молдові, сучасного стану історіографії цього питання, а також передав різні матеріали, які допоможуть у створенні музейної експозиції з теми у Музеї Голокосту.

Також відбулися зустрічі із директором Державної архівної служби Республіки Молдова д-ром Іоном Варта та директором Національного архіву Республіки Молдова д-ром В'ячеславом Лупаном, які надали допомогу в роботі з матеріалами Національного архіву. Саме там збережені численні документи часів режиму І. Антонеску, зокрема, й про депортацію ромів до Трансністрії.

Під час перебування у Кишиневі співробітники Інституту «Ткума» і Музею Голокосту відвідали Національний центр ромів та поспілкувалися з представниками ромської громади Молдови, які висловили  зацікавлення у можливості співпраці з Музеєм Голокосту. Зокрема, було досягнуто домовленості про передання певних матеріалів до Музею Голокосту для створення експозиції з історії геноциду ромів.

Також була проведена пошукова робота в Національній бібліотеці Республіки Молдова з метою виявлення та аналізу наукової літератури з історії Голокосту, окупаційного режиму Румунії, трагедії ромського народу.

Отримана інформація та матеріали будуть використані при створенні музейної експозиції та мобільної виставки, присвяченої геноциду ромів у роки Другої світової війни.